Cu 42 de puncte de la Giannis Antetokounmpo, Bucks smulg un joc 3 foarte fizic

După un meci 1 dominat în mare măsură de Bucks și un meci 2 de Celtics, această a treia rundă a seriei dintre Milwaukee și Boston este mult mai echilibrată.

În prima repriză, cele două echipe au oferit un adevărat spectacol de playoff, agitat în atac dar intens pe cealaltă parte a terenului, cu o apărare foarte fizică cu fiecare posesie, și contacte peste tot. În ciuda unui atac ineficient pentru ambele echipe (15/45 Celtics, 18/46 Bucks), șefii sunt încă prezenți.

Pe partea Bucks, cel mai proeminent este Giannis Antetokounmpo, cu 20 de puncte, 9 recuperări și 2 pase decisive. Grecul este bine susținut de Brook Lopez și Jrue Holiday, care aduc 11 și 9 puncte. Problemă majoră pentru sediu însă: primii doi, cu Grayson Allen, au fiecare câte 3 defecte personale! Celticii se bazează pe un Jaylen Brown hiperactiv (10 puncte, 7 recuperări, 3 pase decisive) și pe o contribuție bună de la banca lor, în timp ce Jayson Tatum clar nu este în cel mai bun caz (6 puncte la 2/9).

La pauză, după o primă perioadă disputată, în cele din urmă Boston a fost cel care a deținut un avantaj restrâns (50-46), grație unui al doilea sfert cu 31 de puncte, și în special a unui pasaj foarte bun la finalul acestuia.

În timpul celui de-al treilea trimestru, impuls în mod clar se balansează într-o parte pentru prima dată în joc și este în favoarea lui Bucks. Sub imboldul „Greek Freak”, care continuă să-i terorizeze pe celtici în tranziție (31 de puncte, 12 recuperări, 6 pase decisive), localnicii prind avânt în atac. Dimpotrivă, este trecerea deșertului pentru Celtics, care înregistrează doar 17 puncte (la 6/20), ca un Jayson Tatum care încă nu se descurcă bine (8 puncte la 3/17). După acest al treilea act cu 34 de puncte, Bucks atacă ultimul sfert cu un decalaj confortabil, cel mai larg al întâlnirii (80-67).

Un ultim sfert în care Bucks sunt foarte, foarte speriați. Crezând că au făcut partea grea, oamenii lui Mike Budenholzer se relaxează în apărare și își lasă adversarii să revină în joc: Celtics sunt -2 (95-97) la patru minute de la final și chiar înaintează două minute mai târziu (100-). 99)!

Boston ratează două triple din aceeași posesie pentru a face pauză în timp ce, în caz de urgență, Giannis Antetokounmpo și Jrue Holiday își iau lucrurile în mâini și fiecare înscrie câte un coș pentru a-și readuce echipa pe drumul cel bun: Bucks sunt la +2 (103-101) cu patru secunde rămase. Pe linia de aruncare liberă, Marcus Smart ratează voluntar al doilea șut pentru a le oferi celor de la Celtics șansa de a egala. Curajosul Al Horford reușește, dar mingea este încă în contact cu mâna lui când se aude buzzerul final: Bucks câștigă la limită după un final de meci foarte complicat (103-101).

CE TREBUIE SĂ ȚINEȚI minte

Revenirea lui Marcus Smart. Accidentat în jocul 1, absent în jocul 2, cel Jucătorul defensiv al anului Celtics a fost din nou în clasamentul major cinci pentru acest al treilea joc al seriei. Un retur discret, ca să nu zic ratat, din moment ce spatele compile doar 9 puncte la 1/7 la lovituri, cu 3 mingi pierdute și 3 greșeli.

O potrivire fără o adresă externă. Neîndemânatici în jocul 2 (3/18), Bucks nu au reușit să pună vederea în această a treia rundă și să semneze un 9/34 urât în ​​spatele arcului. Celticii se descurcă puțin mai bine, cu o singură lovitură mai puțin încercată (9/33). Acest joc 3 s-a jucat în tranziție, cu finisaje lângă cerc. Și în acest domeniu, echipa care are cel mai dominant jucător din ligă în rândurile sale este cea care a avut cel mai mult succes: Bucks au pus 52 de puncte în vopsea (față de 32 pentru Celtics).

TOPS/FLOPS

Giannis Antetokounmpo. Performanță excepțională a grecului, care semnează de departe cel mai bun joc al său din serie. „Greek Freak”, autor al unuia dintre coșurile decisive din ultimele momente, însumează 42 de puncte (16/30), 12 recuperări, 8 pase decisive, 2 furturi și 2 blocaje. Suveran în lupta fizică, i-a martirizat pe Celtics în vopsea și în impulsul său, Bucks a rezistat, în ciuda unui final haotic al jocului.

Jrue Holiday. Deși (foarte) lacom la împușcături (11/30), liderul Bucks a fost la cuptor și la moară. Imperial în apărare (3 interceptări, 1 împotrivă), și-a făcut partea de treabă în atac (25 de puncte), cu un șut decisiv în ultimele secunde, în timp ce a câștigat în alte zone (7 recuperări și 3 pase decisive). Fără Khris Middleton, fostul 76ers și Pelicans este numărul 2 clar pentru Bucks, iar el răspunde prezent.

Al Horford. Dublu-dublu impunător (22 de puncte și 16 recuperări) pentru veteranul interior, care aproape că a devenit eroul serii pe partea Celtics. Suferind în racheta împotriva lui Giannis Antetokounmpo, el a făcut totuși jocul lui Boston mai fluid în atac cu ecranele sale bine plasate și în apărare cu plasarea sa inteligentă și comunicarea sa mereu clară. Cu siguranță are un rol major de jucat în restul seriei.

Jaylen Brown. Lider ofensiv al celor de la Celtics în timpul acestui meci, extremul a avut nevoie doar de victorie pentru a semna o seară (aproape) perfectă. Cu 27 de puncte (8/16), 12 recuperări și 4 pase decisive, „JB” s-a chinuit pe tot parcursul jocului, în timp ce celălalt „Jay” a fost în mare dificultate. În ciuda înfrângerii, sunt pozitive pentru Boston în această performanță a lui Jaylen Brown, care arată că își poate ridica nivelul în momentele importante.

⛔️ Jayson Tatum. Fostul Dukie a jucat cu siguranță cel mai prost joc din cariera sa în playoff. Niciodată în ritm, chiar și în pierdere totală uneori, extrema nu a cântărit ofensiv, în ciuda numeroaselor încercări de a realiza acest lucru (4/19). A înscris doar 10 puncte după un meci eșuat, rapid uitat să se concentreze pe Game 4, crucial pentru supraviețuirea Celtics, acum în jos cu 2-1 în serie.